28 Şubat 2009 Cumartesi

Çarşı Savaşa Karşı

1 tane ömer üründül tadında yorum
Gezelim Görelim gibi paragraf: 
Bizim okulun minimal alışveriş merkezinde, Çarşı'dayız bu hafta. Çarşı'nın yerlileriyle sohbet edeceğiz, gidilip görülesi yerleri gezeceğiz, yani Çarşı'yı ayağınıza getireceğiz. Şimdi gelin, bir göz atalım. (arka fonda şarkı-türkü, kamera da kediyle birbirlerine anlamsız bakan küçük çocuğun hareketlerini izliyor falan)

Efendim Çarşı'ya ilk geldiğinizde sizleri Pizza Hut karşılıyor. Bu sözdepizzacının yapmadığı kampanya kalmamış. Kah pizzanın kenarına kaşar koymuşlar, kah 2 alana 8 bedava demişler, kah sınırsızın sınırı şu kadar demişler.. Şimdilerde hakim olan kampanyevî şey DipSos Pizza. Yani adından da anlaşıldığı üzere dikdörtgen kesilmiş pizzaları parmağımızın zor gireceği kaplardaki soslara batırıp yiyoruz. Bu soslar içerisinde ketçap mayonez karışımı çakma bir sos da var. Ne kadar yaratıcılar değil mi? Napıceksın, Amerikan menşeili İtalyan işi işte. Sopranos havası var.

Pizza Hut'ı sağdan geçtikten sonra (pizza hut dışarda kalıyor) Çarşı'nın kapısını görüyoruz. Ama bunlar her gün binlercesini gördüğümüz, bilindik kapılardan değil. Bu kapının adına buranın yerlilerince "mortalgate", yani "ölümcül kapı" denmiş. Nedeni de, her gün ortalama 12 ile 20 arasında insanın bu kapılarda can vermesi. Bu korkutucu yapıdan şimdi dikkatle geçiyoruz...

İçerideyiz. Burada da hemen girişte ODTÜ'nün kurucusunun heykelini görüyoruz. "Jon Benjamin Odtu (1889-1940)". Yapı, gördüğümüz kadarıyla üç küçük kattan oluşuyor. İlk katta kırtasiyeydi, eczacıydı, gömlekciydi falan derken mini bir Anafartalar yaratılmış durumda. Tabi asla yer bulamadığınız bir Piyata da yok değil. "Burda bir şey yemek için en az bir hafta öncesinden rezevasyon alıyoruz" diyor kasadaki abimiz. Eyvallah diyip, yolculuğumuza devam ediyoruz. (şarkı türkü, kamera da kolkola yürüyen kızları falan gösteriyor)

Hah, işte bir Çarşı yerlisi yakaladık;
+Merhaba teyzecim
-Merhaba?..
+İsminizi öğrenebilir miyiz?
-Ümmügül
+Ümmgül teyze, kaç yaşındasın?
-76
+Maşallah maşallah. Ne zamandır Çarşı'dasın?
-Valla ben gendimi bildim bileli burdayım. Ama biz aslen KKM göçmeniyiz.

Evet sayın seyirciler, Ümmügül teyze 76 yaşındaymış ve burayı çok sevdiğini söylüyor. Biz de ona el sallayıp alt kata iniyoruz. (kamera burda ağır çekimde karşılıklı el sallaşmayı çeker)

Alt kat tam bir oyun cenneti. Aklınıza gelebilecek her türlü oyun oynanıyor. Tavla, bilardo, PS3, atari oyunları, monopoli tabu gibi masa oyunları, langırt, dart.. Ne ararsanız var. Bu yüzden burdaki yerliler de biraz kafayı sıyırmış durumda. Nereye baksak kahkaha atan bir yerli genci görüyoruz. Bakın mesela tam karşıda bir grup şimdi Jenga devirdi ve bağırmaya başladı. Gerçekten garip bir yer. Biraz döndükten sonra ilk girdiğimiz kattaki lokantalardan birine açılan bir tuvalet görüyoruz. Alt kattan girdiğimiz tuvalet, bariz bir şekilde üst kattaki lokantanın mutfağına açılıyor. Buraya bir Uğur Dündar lazım. Alt katta gezinirken gözümüze çarpan bir başka detay da her televizyonda akıllı.tv açık olması. Buna bir anlam veremedik. Burada yine bir reklam verelim. İngilizcesi ayrı Türkçesi ayrı menüleriyle, 2 liradan başlayan kolalarıyla, kasada hiç bozuk para olmamasıyla Özsüt tam bir sahtekar işletmesi. Geldiğimiz gibi kaçıyor, bu kez en üst kata çıkıyoruz.

Üst kattaki balkonu paylaşan iki işletmeden birinde Digiturk Lig Tv varken, diğerinde çok güzel pide yapıyorlar. Yani ikisi de ayrı güzel. Sonra bir Paşa görüyoruz ileride, orası da yemekçi içmekçi. Ama üst katın asıl bombası geçen yıldan kalan kebap artıklarını yedirmek isteyen Kebbapçı. Buraya gelip en güzel küfürlerinizi saydırıp gidebilirsiniz. Adeta bir rahatlatıcı bölüm.

(şarkı türkü hoş, kamera bu kez dışarıda tekrardan)
Evet sayın seyirciler, bu hafta Çarşı'daydık. Enine boyuna gezdik, sizler için inceledik. Gezelim Görelim'den bu haftalık da bu kadar. Haftaya görüşmek üzere efem.

(şarkı türkü, kayan yazılar)

Bir kişi Ömer Üründül olmaya çabaladı

  1. Adsız says:

    ilk başta ümmügül teyzeye inanmıştım daçe:D sonra KKM den göçmen olduğunu yazınca baktım saflığıma kurban gitmişim:D böyle bi durumda isim vermemeyi tercih ediyorum ama anlayabilirsin sanırım:D

Etiketler

anket (4) foto (54) motion (1)