31 Mayıs 2009 Pazar

Farmer's

1 tane ömer üründül tadında yorum
Yazın ortasına doğru katılacağım "Yemekteyiz Eryaman" için yapacağım yemektir. Farmer's ayrıca, Diren'e üçüncü kahvaltı tarifidir. Söz verdiğim üzre bu çok özel tarifi Daçe Der Ki ekranlarında paylaşacağımdır...

...

Evet efendim, yemek tarifi vermeyeli uzun zaman olmuştu (Öncekiler için bkz: İtalyan Mafyası Daçezzoli, Karla Karışık Dachicken). Bugün tarifini vereceğim Farmer's ise, öncekiler gibi şahsımın bizzat Türk mutfağına armağan ettiği bir yemek değil. O bakımdan da adının orijinal halini korumak durumundayım, öyle Daçezzoli gibi, Daçikın gibi isim uyduracak değilim. Ö-öhm. Kaleminizi, kağıdınızı alın hanımlar, tarifi veriyorum..

Öncelikle bize gereken az ve öz malzemelerden ilki küçük boy patates. Hı-hı, bildiğimiz patates. Diğer malzemeler de, yine Daçe Der Ki ekranından tanıdığımız sucuk ve yumurta. Gördünüz değil mi, ne kadar da masrafsız bir yemek.

Efenim, küçümen boy patatesimizin kabuğunu bir adet bıçak vasıtasıyla soyuyoruz. Soyduğumuz patatesi 15 saniyeyi geçmeyecek şekilde musluğa tutuyoruz, kiri pası gidiyor. Patatese uygulayacağımız son ama en möhim işlem onu doğramak. Evet, kendisini küpümen küpümen doğruyoruz. Küplerin boyutu o anki ruh halinize kalmış. Doğradımız patatesleri orta boy bir sahana atıyoruz, sahanın altını yakıp, biraz ayçiçek yağı ekliyoruz. Onlar orda kendi hallerinde cızzz, cuzz diye bağırırken ikinci malzeme olan sucuğa geçiyoruz.

Sucukları da kafamıza göre doğradıktan sonra sahana, patateslerin böğrüne böğrüne atıyoruz. Bir kaşık yardımıyla 2-3 dakika kadar karıştırıyoruz.

3 dakikanın sonunda iki adet yumurtamızı da kırıp, sahana atıyoruz. 3 dakika da öyle karıştırıyoruz. 

Son olarak sucuklar pişmiş, yumurta karışmış, pattesler de hafif diri kalmış olmalı. Farmer's'ımızı tabağa koyup, tuz-karabiber-pul biber katıştırıp servise sunuyoruz.

Afiyet olsun gari. 
-ne farmersı lan, bu bildiğimiz patatesli sucuklu yumurta diyebilirsiniz, hakkınızdır.-
-o diil de kaşar da konulur aslında, ben unuttum onu.-

Daçe.

Bir kişi Ömer Üründül olmaya çabaladı

  1. direnk says:

    şimdiye kadar bana gelen menülerin içinde en iddaalı olanı :D

Etiketler

anket (4) foto (54) motion (1)