21 Nisan 2009 Salı

FRP Tadında Hazırlık

3 tane ömer üründül tadında yorum
İyi geceler herkese. Evet, itiraf edin, bugün benden umudu kesmiştiniz değil mi? Oysa ne demişler, gecenin en karanlık olduğu zamanda umudu kesmiycen. Bakınız, saat 11 - 11buçuk arası bir dakika itibariyle gayet karanlık bir gece hakim. Öyle de bağlarım işte.

Yarın midterm var. Yani bizim hazırlıkta görüp görebileceğin en büyük sınav. Prof'u saymıyorum tabi. O en t.şşaklısı. Bu pop-quizler, mid-termler hafif kalıyor yani. Nası açıklasaam.. 

Mesela fantastik bi bilgisayar oyununda; pop-quizleri, sırf experience kazanmak için kesilen hayvan olarak düşün. Şimdi bu iş biraz şansla alakalı, tamam mı? Mesela haritada öylesine gezinirken, hiç beklenmedik bir anda, hiç beklemediğin bir yerden çıkıverir bu experience hayvanları. Eğer o an hiç pop-quize giresin yoksa ya da gelen quiz türü okuma parçasıysa falan, işin o kadar kolay olmaz. Yani silâh donanımın ne kadar iyi olursa olsun, mana'n ya da health'in ne kadar full olursa olsun, ikili vuruşlarda isabet oranın neredeyse minimum'a düşebilir. (ulan rpg dilini unutmuşuz iyi mi.)

Şimdi popquizlere gire çıka, experience kazandın ya. Diyolar ki, hadi sana daha baba bir sınav; mid-term. Bu midterm öyle her zaman olmaz pop-quiz gibi. Ayda bir olur. Yani olacağı günü, saati falan bellidir. Bu da, oyunun ilerisine erişmek için geçmen gereken bir kısım "takım halinde dolaşan yaratıklar"dır. Takım halindelerdir, çünkü genelde birini geçsen bile, bir başkasıyla daha savaşacağını biliyorsundur. Midterm'ün takvimde belli olan iki gününü temsil ederler. Bu yaratıkların yeri haritada, yani takvimde kesin ve net olarak belirlenmiştir. Ne kadar save-load etsen de, onlar aynı yerde çıkacaklardır.

Midterm'ün ilk kısmı olan listening-writing, ilk gelen yaratık üzerinde tamamen anlık becerilerinin ve çevikliğin geçerli olduğu bir savaştır. Çok fazla bilgi birikimine, yani çok etkili weapon'lara gerek yoktur; ama ihtiyaç olan şey, konsantrasyon ve "rage"tir. Eğer yerinde bir anlık rage'e sahipse karakterin, karşısındaki senaryoya dahil yaratığı amansızca kesebilecektir. Zaten ikinci gelen yaratığa karşı güçlü olman da, ilk yaratıkla savaşındaki başarıya bağlıdır. Eğer midterm'ün ilk gününü iyi bir listening ve writing ile bitirirsen, ikinci gün için çok fazla endişelenmene gerek olmayacaktır..

Midterm'ün ikinci gününde karşına language ve reading çıkar. Bu, demin de anlatmaya çalıştığım üzere, birincinin arkasından gelen yaratıktır. Burda anlık beceri, çeviklik ya da experience fazla önem taşımaz. Tek ve en hakiki mürşit, elindeki silâhın "damage" miktarıdır. Elinde ne kadar "baba" bir silâh varsa, er ya da geç, yaratığı indireceksindir. Yani bu ikinci gün, tamamiyle İngilizce background bilgi birikimiyle alakalıdır. İkinci günü de kanlar içinde yere serdikten sonra, senaryodaki yoluna devam edersin...

...Derken level bitmek üzeredir. Biterken da mutlaka, bir bölüm sonu canavarı, yani boss ile savaş olacaktır. Bu boss, level içindeki diğer yaratıkları bir anda "s.kik" yapar gözünde, zira boss denen herif devasadır, ultra-yeteneklidir, neredeyse yenilmezdir. Ama elbet onun da, her boss'un olduğu gibi bir zayıf noktası olacaktır. Amaç bossla savaş sahnesine geldindiğinde hep o zayıf noktaya çalışmaktır. Burada boss dediğimiz ne oluyor? Tabi ki, yazının başında da bahsettiğim t.şşaklı sınav, Prof.

Henüz Prof'a daha iki ay olduğundan fazla bilmiyorum o kısmı. Ama genel olarak Odtü Hazırlık'ta görüp görebileceğiniz sınavlar bu şekilde. Anlatabildiysem ne mutlu. Herkese selamlar. Health'iniz, mana'nız eksik olmasın. Allah bana zihin açıklığı, beceri, çeviklik ve experience versin, amin.

Daçe.

3 kat daha fazla Ömer Üründül

  1. Adsız says:

    bu oyunun şifresi yok mu?

  2. şu anda wow oynuyorum ve ulduar da raid deyim.. wipe üstüne wipe.. sen aoc mı oynuyorsun ?

  3. Daçe says:

    @direnk; şifre olsa devamı gelmezdi oyunun. öyle düşün :D

    @kamilcakin; hayatımda wow oynamadım ama singleplayer olarak varsa yoksa titan quest oynadım. aoc'yi deneme fırsatım olmadı hiç, ya da wow'u.

Etiketler

anket (4) foto (54) motion (1)