13 Kasım 2009 Cuma

Yeni Gibi Bizim Oralar

3 tane ömer üründül tadında yorum
● Selamınaleykümvealeykümselam. (gırtlaktan)
● Herkes kitabını getirdiyse derse başlıyoruz.
● Kuran kursu gibi başladım resmen posta. Hakkaten olsa ya mesela Kuran kursunda falan, "Kitabını getirmeyenleri görüyorum?" - "Hocam ben arkadaştan bakayım bu hafta." falan. Değişik. Bilmiyorum belki de oluyodur tabi, hayatımda Kuran kursuna gitmişliğim mi var? Yok. "Hocam ben Bookstore'da bulamadım ya Olgunlar'dan alıcam." falan. Olabilir ne bileyim.
● Çarpılmazsam devam edeceğim.
● Bizim ev biraz, ayıptır söylemesi, yeni gibi bi yerleşim yerinde tamam mı. Tam yeni de sayılmaz ama yeni gibi yani. O yüzden de daha böyle, kısmen kısmen geliyo medeniyet bizim o tarafa. Mesela bi gün bakıyorum, sokağın başına banka açılıyo; bi bakıyorum, büyükçe bi pastane yapılıyo; öbürsü gün ne bileyim işte süpermarket falan konuşlanıyo. Böyle aktif bi yerleşim yerimiz var bizim. Yeni gibi. Benim de içime doğmuyo tabi yeni açılan yerler, dolmuştan inince gözlemliyorum değişiklikleri. "Aaa," diyorum "burda cami yoktu" falan. Ben öyle dolmuştan inince bütün mahalleyi baştan sona bi gözlemlerim. Bi aşağı bakarım, bi yukarı bakarım. Çünkü evet, bi de böyle bişey var bizim mahallede, her mahallede yok mesela, "aşağı" var, "yukarı" var falan. Bizim mahalle biraz eğimli çünkü. Bi de ayıptır söylemesi, hafif yeni gibi. Tam değil gerçi ama. Biraz yeni yani. Seviyorum mahallemi.
● Ben işte yeni bişey açılınca çok seviniyorum. "Aaa," diyorum "Ziraat Bankası açılmış yaşasın!". Bir emekli mantığında "İyi lan maaşımı çekerim." dediğimden falan değil de, yani mesela yeni gibi ya şimdi bizim oralar ayıptır söylemesi, ilk kez gelicek bi misafir oluyo, ona tarif ederken çok rahatlıyorum. Onlar olmadan önce Google Earth gibi anlatıyodum, koordinat falan kasıyodum; şimdi diyorum ki "Ziraat'ten" diyorum "aşağı in sen." Sevincim buna benim.
● Ha bi de mesela bizim mahallede, ne kadar çok anlattım lan mahalleyi, neyse, bizim mahallede bi ihtiyar heyeti var, ben kendimi bildim bileli var yani. Kontenjanı falan sabit. Hani, birisi ölünce hemen yerine yeni bi yaşlı geliyo. Çünkü bizim mahallede böyle bi düzen de var. Yaşlı mı lazım? Hoop birisi yaşlanmış oluyo zaten. Ha ihtiyar heyetinden kastım kelli felli yönetim birimi değil elbette. Bunlar bayaa namaz vakitlerinde "Caminn onnde bulsyorss ok?:))" diye mesajlar çekip buluşan, namazdan önce ya da sonraysa adeta bir sır gibi kaybolan insanlar.
● Oturduğum yer itibariyle, bindiğim dolmuşta bazen en sona falan kalıyorum. İşte öyle zamanlarda dolmuşçuyla göz göze gelmemeye çok dikkat ediyorum. Çünkü mazallah, Allah korusun, göz göze gelince "Sen nerde inicen genç?" diye soruyo. Size denk gelmesin inşallah da, bana denk geliyo ara ara, elim ayağıma dolaşıyo resmen. Başka bişey sorsa o kadar sevinicem ki. Mesela dese ki, "Buralara bi Ziraat açılmış genç, bana bi diyiver nerde o?" dese, sırtıma alır götürürüm onu Ziraat'e. Ama özellikle sinsi gibi "Sen nerde inicen genç?" cümlesi beni benden alıyo, psikolojik olarak Kızılay'a geri bırakıyo. Dolmuşa bindiğim yere yani. O derece zorsunuyorum, o denli kafam bozuluyo. Hayır, anlamıyo ki dolmuşçu ben zaten paramı eksiksiz vermişim, dolmuşun güzergâhının da dışına çıkmayı falan teklif etmemişim, iniceğim yer yol üzerinde yani, belli. Olmasa zaten niye o dolmuşa biniyim dimi? Diyorum ki "Kaptan, ben az ilerde inicem işte, üç-dört yol ağzı sonra." Hayır zaten götürücek, yani desem ki yolun en sonunda incem, oraya da götürücek, ama niye soruyo hâlâ anlamıyorum. Bazen de mesela en son 4-5 kişi falan kalıyoruz, yine soruyo. Tek tek o dört-beş kişiye nerde iniceeni soruyo. Bazen dolmuşçuların kafasının bizimkinden çok farklı çalıştığını düşünüyorum. Tuhaf mıdır nedir.
● Bi de bizim oralar eskiden hep dutlukmuş. Şimdi değil. Şimdi yeni yeni yapılanıyo tekrar çünkü. Ayıptır söylemesi, biraz yeni gibi de bizim oralar.
Bizim Oralar konulu bi kompozisyon yarışması olsa, aha da bunla katılırım. Öyle tırt yarışma da kim düzenliycek gerçi dimi. Neyse. Hepinizi öpüyorum.

Daçe.

3 kat daha fazla Ömer Üründül

  1. S. Berk says:

    hahahahahaaaa!!!""Bir emekli mantığında "İyi lan maaşımı çekerim."" :D :D :D çok güzel bir kompozisyon olmuş dostum "yeni gibi bizim oralar" isimli bir şiir bile olabilir :D

  2. littleiv says:

    ahahaha ayırmıyorum daçe hepsine çok güldüm lan :)

  3. Daçe says:

    eheh eyvallah ayv :)

Etiketler

anket (4) foto (54) motion (1)