17 Eylül 2010 Cuma

Tarihte Bugün: 17 Eylül 1989

5 tane ömer üründül tadında yorum
Biliyorum bi geldiğimde hayvan gibi 3 yazı arka arkaya yazıp, sonra günlerce ortaya çıkmamamdan hepiniz merak içinde kaldınız, saçlarınız ağardı, "Acaba ne oldu başına iş mi geldi çocuğun" deyü sabahlara kadar gözlerinize uyku girmedi. Şimdiden söyleyeyim, o gözler çok uykusuzlukta çapaklanır. Hiç hoş bi görüntü mü o. Hişhoşdeğil.

Konumuza gelecek olursak...

Bu postta, yıllaar yıllar önce tam olarak bugün gerçekleşen çok önemli, mucizevi, ama çok az bilinen bi olayı paylaşmak isterim dostlarım.


17 Eylül 1989 günü, Paris'in Doğu Sencermen mahallesinde kendi halinde bir pastane sahibi olan Fransız aşçı Pierré-Jean Tiramisu, tarihteki ilk kahveli pastayı imâl ettiğini açıkladı ve ona, "tiramisu" adını verdi. "Yaş pastada olay!! 9.99 Euro" ve "Günlük simit var." yazılarının arasına astığı yepisyeni "Dünyanın en tatlı tatlısı: Tiramisu!" afişiyle mahallede dikkat çeken Pierré-Jean Tiramisu, kısa zamanda bu tatlıyla Paris'te büyük bir üne kavuştu. O günden itibaren pastane zincirini genişletti, ve şubeleri, yaklaşık beş yıl içinde Fransa'nın her yerine yayıldı...
Pierré-Jean Tiramisu, şu an dünyanın her yerinde pastanesi bulunan bir öyuro euro milyarderi. Ve her yıl tam bu tarihte, tüm dünya çapında "Dünya Tiramisu Günü" düzenliyor. Haydi şimdi gidelim, ve bu görkemli günü bir tiramisu ile kutlayalım. Hepinizin Tiramisu Günü kutlu olsun!

(not: yazar bu hikâyede "gizli saklı anlatım"a ve yer yer kişileştirmeye gitmiş; ve aslında komiklik-şaka kısmını bi kenara bırakırsak, hikâyeyi genel olarak bir kişiye ithaf etmiştir. evet bildiniz. bu hikâye böylece cancaazıma ithaf. ama yine komikli şakalı da yazdım ki, başka biri gelip okursa layk'ını, fantastişini de versin deyü.)

=)

Daçe.

5 kat daha fazla Ömer Üründül

 1. littleiv says:

  das fantastiş'imi verir kaçarım :)

 2. Daçe says:

  teşekkürümü ederim ben de :)

 3. Adsız says:

  Allah canını daçe ya tam da öldüğünü yada ölüyor olduğunu düşünmeye başladıydım :D
  Tam bi das fantastiş.. :D:D

 4. pınar says:

  dünyanın en muhteşem şeyisin sen, aptal aptal sırıtmama sebep oluyorsun :)

 5. Daçe says:

  ehehe beğendiğine çok sevindim cancaaz =)

Etiketler

anket (4) foto (54) motion (1)