5 Şubat 2011 Cumartesi

"Tatilde Ne Yaptınız?"

1 tane ömer üründül tadında yorum
Bir: "Olm varr ya artık kimse tutamaz beni hayvan gibi tatil yapıcam!! :)))))" evresi
Bu evrede sınavları henüz biten genç dimağ, hem geride uzun bi dönemi bırakmış olduğu, hem de önünde ders çalışmak zorunda olmadığı 2-3 (opsiyonel 4) hafta olduğu düşüncesiyle mutluluktan mutluluğa uçmaktadır. Kendi kendine birtakım sözler verir, arkadaşlarıyla iddialaşmaya bile girebilir. "Ya kesin bu tatilde 3 tane kitap okuyup 15 tane film izliycem, hepsi hazır beni bekliyo ;)))" denilir. Geleceğe daha önce hiç bu kadar umut dolu gözlerle bakmamıştır. Tahminî 2 gün sürebilir.

İki: "Bu gece biraz geç yatabilirim, şöyle 1 buçuk - 2 gibi falan. Nasoolsa tatildeyiz amk! :)))))" evresi
Ders temposundan yorgun düşen dimağ'mız dönem boyunca 12'de, en geç 1'de filan uyumuş, ama artık tatilde olduğu için istediği kadar oturmaya hakkı olduğunu düşünmüştür. Bu yüzden de tatilin ilk günleri, hatta ilk üç günü, 2 sularına kadar oturur. Keyfine diyecek yoktur. Bu evre, üç günün sonunda, "Mnsskii saat 2 buçuğa geliyo, şimdi yatiyim da yarın öğlene kadar uyumiyim, 11'de falan kalkıp tekrar devam ediyim tatilime." sözleriyle son bulur.

Üç: "Pffff yine 3'te yatmaya başladım =|" evresi.
Dimağ'mız bu evreye, lan dimağ da ne pis kelimeymiş yazının başında beri dimağ dimağ, yivrenç, neyse, iki gün üst üste 3'e kadar oturup dizi izlemesi/oyun oynaması sonucunda girer. O artık 1 buçuk-2'de değil, 2 buçukta değil, 3'te yatan biridir. Vicdan azabı yavaş yavaş baş vermeye başlar. "Off yarın kesin ayı gibi yatıcam günüm boşa gidicek yaa =(" diye çok pis hayıflanır. Bu arada not: Bugüne kadar bir hevesle başladığı 3 kitap ve 15 filmin yalnızca yüzde 10'unu falan tüketmiştir. Halbuki bu evreyle birlikte 7 gün geride kalmıştır.

dördüncü evre'de bir genç dimağ, ben. şaka şaka.

Dört: "Şahane. Bravo. 4'te yatıyosun ulan. Ayı!  >:-(" evresi
Bu evrede sinirler iyice gerilir, vicdan azabı kişiye cehennem olur adeta. Daha belki kitabın 50. sayfasına, filmlerin 5.sine gelemeyen genç dimağ, 4'e kadar oturma yetisine erişmiştir. Tamam o kadar üzerine gitmeyelim, çünkü kendimden biliyorum, 3'te yatıcaktır, kafasına koymuştur, ama bu kez de yatmadan önce 1 saat kitap okumaya dalar. Ayının oğlu ya. Ressmen dengesiz. Ortası yok. Ulan kitabını da yarım saat oku, yarın erken kalk, hep oku di mi? Ama yok! Kendisi adamsendecinin önde gideni olduğu için, "Vaay lan aslında kitap okumak da fena bişey diilmiş ha, dur bakiyim iyi sardı ha, şu bölüme de bi geliyim öyle bırakıyım..." sözleriyle haklı çıkmaya çalışır. Başarır da. Buna benzeyen 2 gece de, bu geceyi takip eder.

Beş: "Olm kitap, filmler, oyun falan tamam da, ben yine öğlen 2'de kalkıyorum o noolucak :(((((("
İşte burda kişiye bir sendrom iner sevgili okur. "Gece yatmak bilmez, sabah kalkmak bilmez" sendromu (geceyatilus sabahkalkilus cyndrome). Zira gece geç saatlerde anne-dimağ'nın gelip, yarı kapalı gözleri ve benzi atmış teniyle, "Senn daha yatmadın mı?.." demesi kişide daha kötü etkiler yaratmış; kişi artık "İnceldiği yere kadar!" felsefesini benimsemiştir. Yatış saatini erkene almaya çalışsa bile, gözüne uyku girmeyecek bir evredir bu... Fakat bu evrenin ikinci ve son günü, ilginç bir şey olur. Bir mucize...

beş ve altıncı evreler arasında başka bir genç dimağmız

Altı: "Tamam... Sakin... Panik yapmıyoruz... Şimdi sağlıklı kafayla düşünelim." evresi
Bu evreye kişi birtakım hesaplamalarla girer. Tatilin şu kadar günü kaldı (muhtemelen az bişey), işte bu günü şöyle şu günü böyle değerlendirsem, son güne kadar da günde ikibin sayfadan beş kitap bitirsem... Kalan günlerde saatimi kursam her gün 10'da kalksam, haliyle uykum da düzene girer, gece de erken yatarım. Sonra zaten okul açılıyo. Evet. O yes. Harika bi tatil olmuş olur. Hadi bakalım :)))) Altıncı ve son evrede görüldüğü gibi, genç dimağmız geleceğe hiç olmadığı kadar umutla bakmaya başlamıştır. Daha fazla... ve daha fazla...

 *Bonus evre: "Yarın okul açılıyo yine. Tamam üzülmeye, stres olmaya gerek yok. Bu dönem daha ilk baştan düzenli, günü gününe çalışırsam zaten şahane geçicek. Önce yalnız gidiyim de bi defter aliim. Geçen dönem gibi yapmiyim. Bu dönem çok farklı olucak!! :)))))))))"


Herkese iyakşamlar efendim. İyi tatiller.

Daçe.

Bir kişi Ömer Üründül olmaya çabaladı

  1. Adsız says:

    çok güzel bi yazı olmuş. salı gününden sonra yaşayacaklarımın bi özetini görmüş gibi hissettim =) gelecek için hazırlıklı olmalı =)

Etiketler

anket (4) foto (54) motion (1)